تاخیر و کاهش بارش های پاییزه

دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی

تاخیر و کاهش بارش های پاییزه

سه شنبه, 18 خرداد 1395 ساعت 07:36 سلاجقه
چاپ مشاهده در قالب PDF

پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور با توجه به تاخیر و کاهش بارش های پاییزه، توصیه نمود: مدیریت بهینه منابع آب و انرژی و مصرف آن صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان کرمان، نمایه خشکسالی بارش-تبخیر(SPEI) نشان از تداوم خشکسالی در بسیاری از مناطق مرکزی و شرقی کشور را دارد. مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان اعلام کرد : میانگین بارش سال زراعی جاری تا انتهای اردیبهشت در حول و حوش نرمال بلندمدت است، اما با توجه به تاثیر افزایش دما در افزایش تبخیر، نمایه خشکسالی SPEI حاکی از تداوم وضعیت خشکسالی در کشور می باشد. با توجه به تقویت سامانه پرارتفاع در لایه های میانی جو و ماندگاری جت جنب حاره ای در عرض های بالاتر از جایگاه نرمال، پیش بینی می شود در شش ماهه دوم سال جاری با شروع دیر هنگام بارش پاییزه، میانگین بارش کشور در نیمه اول سال زراعی(96-95) کمتر از نرمال باشد .

همچنین به گفته کارشناسان این مرکز با توجه به سهم ناچیز بارش تابستانه در مجموع بارش سالانه کشور، لازم به ذکر است بر اساس پیش بینی مرکز مطالعات هواشناسی حاره ای هند، به دلیل تقویت نسبی مونسون در تابستان سال جاری، بارش های تابستانه بیش از نرمال در جنوب شرق و جنوب کشور پیش بینی می شود.وضعیت پرارتفاع جنب حاره ای در پاییز سال 1395 در مقایسه با سال گذشته (1394) ضمن تقویت، جابجایی شمال سو نیز خواهد داشت. چنین وضعیتی سبب طولانی شدن شرایط تابستانی و مانعی برای حرکت جنوب سوی سامانه های بارشی در شش ماهه دوم می شود. انتظار می رود بارش در شش ماهه دوم سال جاری کمتر از نرمال باشد.ضمن این که از نظر دمایی نیز میانگین دمای کشور در خرداد از نیم تا یک درجه بیش از نرمال و در دوره خرداد، تیر و مرداد میانگین دمای کشور تا حدود یک درجه بیش از نرمال پیش بینی می شود.

You are here:   خانه
| + - | RTL - LTR

weather.kr.ir